Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας συμμετείχαν, στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, σε δυο σεμινάρια που διοργανώθηκαν από τη Διεύθυνση του σχολείου.

Το πρώτο πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και είχε θέμα την κατάρτιση συμβολαίου τάξης. Το Συμβόλαιο τάξης είναι ουσιώδες για την καλλιέργεια της δημοκρατικής συνείδησης των μαθητών, αφού τους εμπλέκει στη διαδικασία δημιουργίας των κανόνων της τάξης. Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η Διευθύντρια Γουτακόλη Χρυσή, εκπαιδευτικός με ειδίκευση στη Συμβουλευτική.

Το δεύτερο σεμινάριο υλοποιήθηκε τη Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου και είχε θέμα τον θεσμό της Παράλληλης Στήριξης. Ο θεσμός της παράλληλης στήριξης σχετίζεται με την παροχή υποστήριξης σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή κάποια μορφή αναπηρίας, στο πλαίσιο του τυπικού Γενικού Σχολείου. Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η εκπαιδευτικός Ζγούρη Βασιάννα, Φιλόλογος, Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής.