Επέτειος του πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17-11-2023 και ώρα 10:00 πραγματοποιήθηκε η εορταστική εκδήλωση του σχολείου μας για την επέτειο του Πολυτεχνείου στο κινηματοθέατρο «Αλέξης Μινωτής». Κεντρικός ομιλητής της εορτής μας ήταν ο κ. Ιωάννης Γκιργκούδης, συνταξιούχος μαθηματικός, μέλος των οργανώσεων Λαμπράκη και Ρήγα Φεραίου, που φυλακίστηκε από τη Χούντα και συμμετείχε στην κατάληψη της Πολυτεχνικής Σχολής στη Θεσσαλονίκη το Νοέμβριο του 1973.

Μετά το πέρας της ομιλίας του απάντησε σε ερωτήματα που του έθεσαν μαθητές σχετικά με τα γεγονότα που βίωσε ο ίδιος την ταραγμένη δεκαετία του ’70. Το πρόγραμμα της εκδήλωσης περιλάμβανε επίσης ποιητικά και πεζά κείμενα που απήγγειλαν μαθητές μας, καθώς και οπτικοακουστικό υλικό σχετικά με την εξέγερση του Πολυτεχνείου. Η εκδήλωση έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο.

Ευχή όλων είναι να οργανωθούν και στο μέλλον παρόμοιες βιωματικού χαρακτήρα εορταστικές εκδηλώσεις.