Εκλογή εφήβων βουλευτών – 2 ο ΓΕΛ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ:

Βήματα δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή

ΚΗ΄ ΣΥΝΟΔΟΣ (2023 – 2024)

Οι μαθητές/τριες Β΄ Λυκείου της Ομάδας Συμμετοχικής Δράσης του 2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων στο πλαίσιο του προγράμματος Βουλή των Εφήβων προχώρησαν σε ψηφοφορία για την εκλογή του τακτικού και αναπληρωματικού έφηβου βουλευτή.

1. Κριθαρίδου Στεφανία, τακτική έφηβη βουλευτής
  2. Φλουρίδου Ειρήνη-Ιλάρια, αναπληρωματική έφηβη βουλευτής

Οι παραπάνω μαθήτριες θα εκπροσωπήσουν το σχολείο και την Α΄εκλογική περιφέρεια Θεσ/νίκης στη θερινή ΚΗ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων στη Βουλή των Ελλήνων στις 1 – 4 Ιουλίου 2024.

Σύμπραξη με το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑ.ΜΑΚ.

Επίσης, στο πλαίσιο των εξωστρεφών δράσεων, διοργανώθηκε στις 22/4/24 επίσκεψησυνάντηση των μελών με την αντίστοιχη Ομάδα Συμμετοχικής Δράσης του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, το οποίο συμμετέχει επίσης στο πρόγραμμα. Πραγματοποιήθηκε ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών στο πλαίσιο των δράσεων της κάθε ομάδας.

Δημήτρης Α. Σταυρούσης

ΜΑ Φιλόλογος ΠΕ 02