Βήματα δημοκρατίας – Κάνοντας πράξη τη συμμετοχή

Στο πλαίσιο του προγράμματος Βουλή των Εφήβων μαθήτριες και μαθητές της Β΄ Λυκείου του 2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων παρακολούθησαν από κοντά τη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου της 20 Μαρτίου 2024. Συνοδεία του καθηγητή-φιλόλογου του Σχολείου κ. Δημήτρη Σταυρούση, οι μαθητές που ανήκουν στην Ομάδα Συμμετοχικής Δράσης είχαν την ευκαιρία να βιώσουν τη λειτουργία της δημοκρατίας στην πράξη, στην τοπική κλίμακα του Δήμου τους, και να προετοιμαστούν έτσι καλύτερα για τη θερινή ΚΗ΄ Σύνοδο της Βουλής των Εφήβων στη Βουλή των Ελλήνων τον Ιούλιο του 2024.

Ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων-Μενεμένης και Πρόεδρος της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος Λάζαρος Κυρίζογλου στο σύντομο χαιρετισμό του προς τους μαθητές και τον καθηγητή τους, μίλησε για τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου ως θεσμός και για την αξία της συμμετοχικής δημοκρατίας και του κόστους που έχει στη δημοκρατία και στους θεσμούς η αποχή από τις βουλευτικές, αυτοδιοικητικές εκλογές αλλά και τις επερχόμενες ευρωεκλογές.