ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ – ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΧΝΗΣ 2024

Το 2 ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων συμμετείχε και φέτος στους Πανελλήνιους Μαθητικούς Αγώνες Τέχνης που διοργάνωσαν τα Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας στις 7-9 Μαρτίου 2024. Σε σύνολο 52 σχολείων απ’ όλη την Ελλάδα και την ομογένεια, το 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, το μοναδικό λύκειο από τη ΔΔΕ Δυτικής Θεσ/νίκης, συμμετείχε σε πέντε κατηγορίες: Θέατρο, Ποίηση, Ζωγραφική, Φωτογραφία και Βίντεο. Θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν: «Ας μην το κρύβουμε διψάμε για ουρανό!» (Μίλτου Σαχτούρη, «Το ψωμί»)

Οι μαθητές/τριές μας διακρίθηκαν στις εξής κατηγορίες:

1. 3ο βραβείο φωτογραφίας στον μαθητή Α’ Λυκείου Δημήτρη Τσαλίκη
  2. Βραβείο κοινού στην κατηγορία βίντεο, στον Όμιλο Βίντεο του σχολείου με υπεύθυνο καθηγητή τον Δημήτρη Σταυρούση ΠΕ 02 (Γ΄ Λυκείου: Αγγελίδου Χριστίνα, Βασιλειάδου Κυριακή, Σαχανίδου Έλενα, Χίντρι Ελεωνόρα, Κασσής Αθανάσιος, Μπλέτσος Δημήτριος, Κατραντζής Δημήτριος, Χαραλαμπίδης Ιωάννης, Β΄Λυκείου:Παπαγιάννης-Σύκας Νικόλαος, Ντεμουρτσίδου Σοφία, Γεγησιάν Αλέξανδρος, Ριζάκος Στυλιανός, Τσαπρούνης Χαράλαμπος, Πασχαλίδης Ιωάννης)
  3. Βραβείο ομαδικότητας στην κατηγορία θέατρο, στη θεατρική ομάδα του σχολείου με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Μαρία Τρυφωνίδου ΠΕ 06 και Μαργαρίτα Ποιμενίδου ΠΕ 04.02. (Β΄Λυκείου: Αλεκσανιάν Άννα, Κοκκίνου Μαρία, Κριθαρίδου Στεφανία, Μαλανδράκη Δήμητρα, Μηλίκος Απόστολος, Πανέ Γεωργία, Παπαγιάννης-Σύκας Νικόλαος, Ριζάκος Στυλιανός, Πατσίδου Σοφία, Τσατσανίδου Μαρία, Ντεμουρτσίδου Σοφία, Α΄Λυκείου: Σεπέρα Κωνσταντίνα, Αντωνίου Σωτήρης, Παπαδοπούλου Ισμήνη, Τσαλίκης Δημήτριος, Ξυραφάκης Σταύρος)

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες και τους/τις εκπαιδευτικούς του 2ου ΓΕΛ Αμπελοκήπων για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους.