Αγιασμός Σχ. Έτους 2023-24

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 09:00 πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος αγιασμός για το 2 ο Γυμνάσιο και 2 ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων στο σχολικό μας συγκρότημα. Τον αγιασμό τέλεσαν οι ιερείς του Ιερού Ναού της Αναστάσεως Αμπελοκήπων. Παρόντες ήταν ο κ. Γρούγιος Ηλίας, Πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής, Δημοτικός σύμβουλος και επιτετραμμένος για θέματα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στο Δήμο Αμπελοκήπων – Μενεμένης, εκπρόσωποι των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων των δύο σχολείων, η κ. Χατζηδημητρίου Συρματένια, διεθύντρια του 2 ου Γυμνασίου και η κ. Γουτακόλη Χρυσή, διευθύντρια του 2 ου ΓΕΛ. Μετά το πέρας της τελετής, η διευθύντριά μας απυήθυνε έναν εγκάρδιο χαιρετισμό στους μαθητές των δύο σχολείων και η διευθύντρια του Γυμνασίου ανέγνωσε τα μηνύματα του Υπουργού Παιδείας κ. Κυριάκου Πιερρακάκη και του Περιφερειακού Διευθυντή κ. Αλέξανδρου Κόπτση για τη νέα σχολική χρονιά. Έπειτα, ακολούθησε η διανομή των σχολικών βιβλίων. Ευχή όλων είναι να έχουμε μία ακόμη καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.