Διαγωνισμός «ImagineEU» για μαθητές Λυκείου

Η ομάδα του Ομίλου Βίντεο και Κινηματογράφου του σχολείου μας, υπό την καθοδήγηση του κ.Δημήτρη Σταυρούση, συμμετέχει στον διαγωνισμό «ImagineEU» που προκήρυξε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή για τα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καλώντας τους μαθητές να μοιραστούν τις ιδέες τους σχετικά με το πώς μπορεί να βελτιωθεί η ζωή στην Ευρώπη ακόμα περισσότερο, έχοντας ταυτόχρονα την ευκαιρία να κερδίσουν ένα εκπαιδευτικό ταξίδι στις Βρυξέλλες (από τρεις χώρες).

Οι μαθητές/ριες της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε όλη την ΕΕ, κλήθηκαν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό ImagineEU, δημιουργώντας και κοινοποιώντας ένα σύντομο βίντεο σχετικά με μια καινοτόμο ιδέα, η οποία θα μπορούσε να βελτιώσει τη ζωή στις κοινότητές τους και να αποτελέσει αντικείμενο ενωσιακής νομοθεσίας.

Ο διαγωνισμός ImagineEU βασίζεται στην ιδέα της Ευρωπαϊκής Πρωτοβουλίας Πολιτών (ΕΠΠ), η οποία παρέχει στους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης τη δυνατότητα να διαδραματίσουν ενεργό ρόλο στη διαμόρφωση των πολιτικών της ΕΕ, καθώς και να συμμετάσχουν ενεργά στις δημοκρατικές διαδικασίες της ΕΕ.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό θα δώσει στους/στις μαθητές/ριες το κίνητρο να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους σχετικά με την ΕΕ, καθώς και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους στους τομείς της επικοινωνίας και της συνεργασίας. Κατά τη διάρκεια του ταξιδιού, οι μαθητές/ριες θα έχουν την ευκαιρία να συναντήσουν εκπροσώπους των ευρωπαϊκών θεσμικών οργάνων, οι οποίοι/ες δραστηριοποιούνται στον τομέα της ΕΠΠ, και να μάθουν περισσότερα σχετικά με τον ρόλο των διαφόρων θεσμικών οργάνων της ΕΕ, καθώς και σχετικά με την ιστορία της ΕΕ.

Το βίντεο της συμμετοχής του Λυκείου μας μπορείτε να το δείτε:

Θα αναρτηθούν σύντομα οδηγίες για ψηφοφορία στην πλατφόρμα του διαγωνισμού.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στην ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ και ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΤΗΣ.